Opłata paliwowa

Porównuj ceny przesyłek i znajdź najtańszego kuriera


Opłata paliwowa


dodatek paliwowy korekta paliwowa dopłata paliwowa ceny paliw ukryte koszty

wyświetleń / czytano x 57637, opublikowano 2010-05-23


Opłata paliwowa została wprowadzona ze względu na zmieniające się ceny paliw, które z kolei mają bezpośredni wpływ na koszt realizacji usług transportowych.

Dzięki opłacie paliwowej firmy kurierskie unikają częstej zmiany swoich cenników, a jednocześnie w sposób płynny mogą na bieżąco reagować na zmiany cen paliw. Zależnie od firmy i przyjętego nazewnictwa opłata bywa nazywana również dopłatą / korektą paliwową lub dodatkiem paliwowym.

Opłata paliwowa z samej definicji jest zmienna, jednak firmy kurierskie przyjęły różne metody oraz częstotliwość jej naliczania. Firmy DHL, Kolporter, UPS, GLS oraz FedEx (OPEK) aktualizują swoje stawki w cyklach miesięcznych. Firma DPD nowe stawki ogłasza dwa razy w miesiącu. Firmy TNT oraz Siódemka teoretycznie również publikują nowe stawki raz w miesiącu, jednak w ich przypadku od dłuższego czasu obowiązują niezmienione, wręcz stałe stawki. Wyjątkiem jest kurier Poczty Polskiej, czyli Pocztex, który nie dolicza swoim klientom dodatkowej opłaty.

Z reguły opłata paliwowa naliczana jest tylko od tych składników usługi kurierskiej, które mają swoje bezpośrednie przełożenie na zużycie i koszty paliwa, czyli od usługi podstawowej, zastrzeżenia godziny doręczenia, dopłat strefowych, adresów prywatnych czy dostawy w soboty. Nie powinna natomiast być doliczana do takich usług dodatkowych jak np. pobranie, ubezpieczenie czy dokumenty zwrotne, bo koszt ich wykonania nie jest bezpośrednio zależny od ceny paliwa.

W przypadku firm świadczących również usługi międzynarodowe, w tym lotnicze, stawki opłaty paliwowej są zróżnicowane. Dla usług lotniczych mogą być kilkukrotnie wyższe niż dla krajowych usług drogowych i sięgać nawet kilkunastu procent ceny podstawowej. Warto też zwrócić uwagę na Siódemkę, która jako jedyna zróżnicowała wysokość opłaty paliwowej w odniesieniu do tych samych usług krajowych. I tak przy obsłudze przesyłek w tzw. strefie B (zamiejskiej) nie tylko zostanie naliczona dodatkowa dopłata strefowa, ale też opłata paliwowa będzie liczona wg innej, wyższej stawki. Obecnie (maj 2010) Siódemka stosuje najwyższe stawki: 6,9% w strefie A oraz 7,9% w srefie B.

Pośrednicy / brokerzy pod tym względem podzielili się na dwie grupy. Pierwsza stosuje stawki i okresy ich obowiązywania analogiczne do firm, z którymi współpracują. Natomiast druga grupa całkowicie zaniechała doliczania tej opłaty, stawiając na prostotę i przejrzystość własnej oferty cenowej.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat wysokość opłaty paliwowej - poza wspomnianymi wyżej TNT oraz Siódemką - w różnych firmach zmieniała się od 1,5% do 6%. Należy również zauważyć, że zmiany miały obustronny kierunek czyli faktycznie odzwierciedlały wahania cen paliw.

[dodano 03.06.2010]

Na czerwiec 2010 firma OPEK ustaliła dopłatę paliwową w wysokości aż 7,5%.

[dodano 10.10.2014]

Firma K-EX od dłuższego czasu stosuje dopłatę paliwową 17,5% oraz dopłatę drogową 2,5%

Opracowanie własne: Kamil Kostrzewa, Kurierem.pl

Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie prawa.

Chcesz wykorzystać tekst na swojej stronie? Skontatkuj się z Kurierem.pl

Szybkie porównanie cen paczki - 5 kg:


kurier orlenpaczka logo ORLENpaczka

od 11,30

ORLENpaczka

kurier paczkomaty logo Paczkomat®

od 16,73

Paczkomat®

Reklama

Szybkie porównanie cen palet - krajowych:

Paleta 100 kg

od 170,00

pokaż ceny

Paleta 200 kg

od 185,00

pokaż ceny

Paleta 300 kg

od 185,00

pokaż ceny

Paleta 400 kg

od 190,00

pokaż ceny

Paleta 500 kg

od 205,00

pokaż ceny

Paleta 700 kg

od 215,00

pokaż ceny

Paleta 800 kg

od 259,99

pokaż ceny

Paleta 1000 kg

od 239,99

pokaż ceny

Paleta 1200 kg

od 563,60

pokaż ceny

Porównuj ceny przesyłek i znajdź najtańszego kuriera

Wyceń swoją przesyłkę

Cały świat - przesyłki paczkowe do ponad 200 państw

Lista państw