wyświetleń / czytano x 56242, opublikowano
2010-05-23
Usługi kurierskie dzielą się na dwa główne rodzaje (grupy usług), a podstawowym kryterium podziału jest waga:
Paczki kurierskie
Usługi paczkowe / expresowe - w większości firm są to przesyłki składające się z elementów o wadze do 30 lub 31,5 kg. Jedynie UPS (oraz pośrednicy tej firmy) oferują obsługę paczek o wadze aż do 70 kg. Ceny paczek można porównać wypełniając formularz na stronie porównywarki cen:
porównanie cen paczekPrzesyłki paletowe kurierem
Przesyłki paletowe / drobnica , to przesyłki które ze względu na swoją wagę (głównie) nie mieszczą się w definicji usług paczkowych. Pojedyncze palety mogą mieć ciężar nawet do 1200kg. Dla przesyłek paletowych obowiązują zarówno inne cenniki jak i inne definicje usług. Ponadto - zgodnie z potoczną nazwą - przesyłki te powinny być umieszczone na tzw. paletach. Zależnie od firmy, obowiązek umieszczenia przesyłki na palecie, dotyczy elementów cięższych niż 30, 50, 70 lub 100 kg wagi rzeczywistej. Ceny przesyłek paletowych można porównać wypełniając formularz na stronie:
porównanie cen paletPaleta standardowa
Standardowa paleta to tzw. paleta euro
(EPAL) o wymiarach podstawy 120 x 80 [cm] oraz wysokości do 180 lub 200 [cm]. Wysokość przesyłki określana jest łącznie z paletą. Ponadto, aby uniknąć dodatkowych, wysokich opłat, żaden element zawartości przesyłki nie powinien wystawać poza obrys palety.
Poza różnicami oczywistymi jakimi są waga oraz cena, są jeszcze co najmniej trzy istotne różnice pomiędzy usługami paczkowymi i paletowymi:
1. Nadanie i dostawa - obowiązki kuriera.
Dostawa paczek kurierem
Wyłącznie te pierwsze, czyli
paczki, obsługiwane są w systemie door-to-door, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "od drzwi do drzwi". Takie przesyłki kurier ma obowiązek zarówno odebrać jak i doręczyć pod konkretnym wskazanym adresem np. z mieszkania na drugim piętrze, a w firmie z/do konkretnego działu lub pokoju (o ile taki jest wskazany w adresie). Określenie od drzwi do drzwi należy przy tym rozumieć dosłownie i o ile rzeczą naturalną jest, że kurier wręczy nam przesyłkę "w drzwiach" lub wstawi do przedpokoju, to już nie jest jego obowiązkiem ustawianie przesyłki w konkretnym miejscu mieszkania np. w kuchni. Naturalnie można kuriera poprosić, ale nie należy to do jego obowiązku.
Dostawa palet kurierem
Przesyłki paletowe obsługiwane są w systemie burta - burta. Oznacza to, że takie przesyłki kurier dowozi do miejsca (adresu rozładunku) wskazanego w liście przewozowym. Następnie obowiązkiem kuriera jest jedynie zestawienie przesyłki z pojazdu. Analogicznie wygląda to przy nadaniu. Przesyłek paletowych kurier nie wnosi np. do mieszkania, sklepu czy do firmy. W gestii odbiorcy leży odebranie jej od kuriera i dalsze postępowanie z przesyłką. Nie można przecież wymagać, aby kurier (w dodatku sam) wnosił nam nam do firmy czy sklepu ważącą 400 kg maszynę, czy znajdujące się na palecie 100 sztuk worków z proszkiem do prania. Dokładnie tak samo wygląda to przy obsłudze adresów prywatnych i mimo, że e-sklepy sprzedające sprzęt AGD często korzystają z usług kurierskich, to również nie spodziewajmy się i przede wszystkim nie wymagajmy, aby kurier wnosił lodówkę czy pralkę na 4 piętro... a nawet na parter. Oczekując takiej przesyłki, należy dobrze porozumieć się z nadawcą, aby możliwie dokładnie określił termin doręczenia i we własnym zakresie należy zorganizować sobie pomoc we wniesieniu. O ile waga przesyłki nie przekracza możliwości kuriera i nie stwarza ryzyka kontuzji jest też możliwość załatwienia sprawy... odpowiednim napiwkiem.
2. Termin doręczenia.
Termin dostawy paczek i palet
Wszystkie przesyłki paczkowe są obsługiwane w standardzie Next Day, czyli pierwsza próba doręczenia powinna nastąpić następnego dnia roboczego po dniu nadania. W ofertach oraz cennikach firm i brokerów kurierskich można również znaleźć podział na przesyłki z przewidywanym oraz gwarantowanym terminem doręczenia. Te drugie są droższe, ale w zamian - w przypadku niedotrzymania gwarantowanego terminu doręczenia - klientowi przysługuje prawo reklamacji usługi.
Natomiast przesyłki paletowe w dniu następnym standardowo są doręczane tylko w miastach gdzie firma kurierska ma swój oddział, czyli w tzw. strefie miejskiej. Do większości miejscowości poza tą strefą przesyłki paletowe są doręczane w systemie D+2, czyli do dwóch dni roboczych od dnia nadania.
Potocznie podział ten określa się używając terminów 24h i 48h, jednak mogą one mieć tylko zastosowanie potoczne. W praktyce żadna z usług i w żadnej z firm nie jest określa w ten sposób. Funkcjonują pojęcia dni roboczych, a nie 24h i ich wielokrotności.
Mnogość firm i rodzajów usług powoduje jednak, że w każdym przypadku należy dokładnie upewnić się w kwestii terminu, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług ekonomicznych.
3. Dostępność usług terminowych.
Usługi terminowe, expresowe
Przeważnie dla przesyłek paletowych nie ma możliwości zastosowania usługi terminowego doręczenia określonego np. do 10:00 lub po 17:00. Takie usługi są natomiast dostępne w większości przypadków przesyłek paczkowych -
terminowe doręczenie paczki. Bardziej restrykcyjne są też zasady obsługi przesyłek awizowanych, odmów przyjęcia i zwrotów.
Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie
prawa.