wyświetleń / czytano x 55919, opublikowano
2010-05-23
Zwrot potwierdzonych dokumentów jest jedną bardziej popularnych usług dodatkowych. Zlecenie usługi może nastąpić najpóźniej w momencie odbioru przesyłki od nadawcy.
Usługa ta również jest nazywana potocznie
Dokumenty zwrotne (w skrócie DZ) lub z angielskiego
R.O.D. - return of documents.
Na czym polega usługa zwrotu potwierdzonych dokumentów?
Nadawca dołącza do przesyłki swoje wewnętrzne dokumenty, najczęściej FV lub WZ. Zdarzają się również specjalne pisemne potwierdzenia odbioru (np. w przypadku dostarczania nagród) lub bardziej skomplikowane np. umowy bankowe lub operatorów telekomunikacyjnych.
W momencie wydania przesyłki odbiorcy, kurier ma obowiązek uzyskać na takim dokumencie stosowne podpisy i/lub pieczątki odbiorcy. Następnie firma kurierska w ciągu kilku dni odsyła taki dokument do nadawcy. W większości firm kurierskich przesyłka zwrotna jest już bezpłatna i odbywa się w ramach tzw. poczty wewnętrznej.
Opłata za zwrot dokumentów kurierem
Opłata za usługę doliczana jest do podstawowej ceny przesyłki pierwotnej. Zależnie od firmy - w cennikach standardowych - usługa kosztuje od kilku do kilkunastu złotych netto. Porównywarka cen Kurierem.pl również uwzględnia koszt tej usługi i jeżeli użytkownik zaznaczy ją w formularzu, to podane
ceny przesyłek będą zawierały opłatę za dokumenty zwrotne.
Termin zwrotu dokumentów:
Potwierdzone dokumenty trafiają do nadawcy w ciągu kilku dni. W swoich regulaminach firmy stosują zapisy mówiące o 3,4, lub 7 dniach roboczych od dostarczenia przesyłki. Oczywiście indywidualne zapisy umowne mogą ten termin oraz sposób zwrotu dokumentów regulować dowolnie.
Ewentualne problemyNajczęstszym problem jaki pojawia się przy realizacji tej usługi jest konflikt interesów na linii kurier - odbiorca. Odbiorca często obawia się podpisywania jakichkolwiek dokumentów poza listem przewozowym, natomiast kurierowi nie wolno wydać przesyłki nie uzyskując potwierdzenia wg zlecenia nadawcy.
Często zdarza się też, że dokumentem do podpisu jest FV lub WZ zawierająca kilkadziesiąt lub kilkaset pozycji... z jednej strony nie można wymagać od odbiorcy, aby podpisywał "w ciemno", ale nie można też żądać aby kurier czekał, aż odbiorca przeliczy i sprawdzi z FV zawartość paczki wg rodzaju, koloru, asortymentu i ilości - w końcu na tego kuriera czeka jeszcze kilkunastu lub kilkudziesięciu Klientów.
Zdarza się też, że przesyłka nie zawiera dokumentów, mimo że taka informacja znajduje się na liście przewozowym. Prawdopodobnie to błąd nadawcy: zapomniał dołączyć dokumenty lub pomyłkowo zaznaczył usługę na zleceniu. w takim przypadku najlepiej już przy odbieraniu paczki podpisać kurierowi "oświadczenie o braku dokumentów zwrotnych dołączonych do przesyłki". Dzięki temu unikniemy ponownej wizyty kuriera lub pretensji ze strony nadawcy.
UwagiUsługi tej nie można mylić z podobnymi, takimi jak:
- POD - pisemne potwierdzenie odbioru,
- Kopia LP - zwrot podpisanej kopii listu przewozowego
- Przesyłka zwrotna, czyli nowa paczka / usługa przesyłana od Odbiorcy do Nadawcy przesyłki pierwotnej (np. wymiana sprzętu, opakowanie zwrotne itp. sytuacje)
Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie
prawa.