wyświetleń / czytano x 91038, opublikowano
2011-02-07
LH (z ang. line haul) - tak w skrócie, najczęściej określa się kurierski
transport liniowy.
Czym jest transport liniowy?
Jest to system połączeń wahadłowych między oddziałami firmy kurierskiej a jej sortownią (lub sortowniami) centralną. Dzięki takiemu rozwiązaniu paczka nadana w dowolnym miejscu kraju już następnego dnia znajduje się u kuriera, który będzie ją doręczał odbiorcy w dowolnym miehscu w całym kraju.
Połączenia liniowe to system, który w optymalny sposób umożliwia szybkie przemieszczenie paczki między dwoma dowolnymi oddziałami w kraju - niezależnie od ich lokalizacji, bezpośredniej odległości między nimi i jednocześnie przy najbardziej optymalnym wykorzystaniu pojazdów.
Poniżej prezentujemy uproszczony schemat połączeń liniowych. Sortownia zlokalizowana jest przeważnie w centralnej części kraju. Na pozostałym terenie działają lokalne oddziały firmy. Ich liczba - zależnie od firmy - to od 20 do nawet 50.
![połączenia liniowe w firmie kurierskiej]()
Jak to działa?
Wszystkie paczki odebrane przez kurierów w Twojej okolicy, w godzinach popołudniowych są zwożone do lokalnego oddziału np. na naszej mapce miasto A. Późnym popołudniem lub wieczorem, wszystkie paczki wysłane z okolic miasta A, są pakowane na tzw. transport liniowy i wszystkie - niezależnie od docelowego miejsca przeznaczenia - jadą do sortowni centralnej. Analogicznie odbywa się, to w każdym innym mieście.
W godzinach nocnych ok. północy, transporty liniowe dojeżdżają do sortowni centralnej, gdzie wszystkie przesyłki zostają wyładowane i sortowane wg miasta docelowego / oddziału, który będzie obsługiwał doręczenie, i w którym paczki powinny znaleźć się w już godzinach porannych.
Po procesie sortowania, te same samochody, które wcześniej przywiozły paczki, są zapełnione paczkami, które trafią już tylko do jednego miasta / oddziału i udają się w drogę powrotną. Do lokalizacji docelowych docierają we wczesnych godzinach porannych, tak aby lokalne magazyny mogły dokonać rozładunku, posortować paczki na poszczególne rejony i kurierów.
W ten sposób paczka nadana w mieście A, trafia w nocy na sortownię centralną, by nad ranem znaleźć się w mieście D i tam trafić do kuriera, który doręczy ją pod wskazany adres.
Dla osób sporadycznie wysyłających paczki, często dziwnym wydaje się taki sposób transportowania paczek. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że szybciej i taniej byłoby przewieźć paczkę z miasta A do miasta B w linii prostej. Sprawdzając śledzenie paczek, zdziwienie wywołuje więc fakt, że np. paczka z Wrocławia do Opola, w środku nocy znajduje się w oddalonej o kilkaset kilometrów Warszawie.
Trzeba pamiętać o tym, że przecież każdy oddział firmy kurierskiej wysyła w ten sposób tysiące (najmniejsze oddziały) do kilkudziesięciu tysięcy paczek. Czyli korzystając z połączeń bezpośrednich między miastami, oddział A musiałby codziennie wysyłać ...kilkadziesiąt pojazdów do kazdego innego miasta (do miasta B, do miasta C, do miasta D...), a jednocześnie w wielu przypadkach pojazdy byłby częściowo puste.
Rozwiązaniem tego jest właśnie
system połączeń liniowych z centralną sortownią, do której trafiają wszystkie paczki. Dzięki temu każdy oddział wysyła i przyjmuje tylko jeden transport zbiorczy - w uproszczeniu, bo w przypadku wielu miast / oddziałów z racji ilości paczek, może być potrzebne kilka pojazdów do przewiezienia wszystkich pacze nadanych jednego dnia.
Bardziej obrazowym wyjaśnieniem i uzasadnieniem takiej optymalizacji, może być analiza poniższej sytuacji:
Każdego dnia z rejonu Warszawy nadawcy wysyłają kilkadziesiąt tysięcy paczek, do dosłownie każdej miejscowości w Polsce. Czyli w tej chwili wiemy już. że na pewno z Warszawy będzie musiało w nocy wyjechać kilkadziesiąt dużych pojazdów, aby dostarczyć te paczki do kilkudziesięciu lokalnych oddziałów.
Jednocześnie w całym kraju, w każdym mieście, oddziale, codziennie najwięcej paczek adresowanych jest również w rejon Warszawy. Czyli wiemy też, że każde z tych miast musi wysłać przynajmniej jeden pojazd, który te paczki zawiezie. Jeżeli więc i tak musimy wysłać transport z paczkami do Warszawy, a Warszawa musi wysłać do każdego innego miasta, to nie ma sensu wykonywać dodatkowych transportów bezpośrednich do innych miast np. z A do B, z A do C. Jeżeli wszystkie paczki wyślemy do sortowni centralnej, to część z nich tam zostanie i tam będzie doręczana w rejonie Warszawy, natomiast te adresowane do innych miast, zostaną przeładowane na samochody, które i tak tej samej nocy muszą wyjechać w cały kraj. Dodatkową optymalizacją, jest fakt, że będą to te same samochody - te które wysłaliśmy wieczorem z paczkami, nad ranem wracają przywożąc paczki nadane poprzedniego dnia w całym kraju i adresowane do naszego miasta.
------------------------------
Powyższe opisy przedstawiają jedynie ogólny schemat i zasadę działania. W praktyce niektóre firmy korzystają z kilku (2-3) sortowni, które spełniają podobne funkcje, a dodatkowo istnieją połączenia liniowe między sortowniami. Zdarzają się też transporty łączone - np. do obsługi dwóch mniejszych miast leżących na tej samej trasie czy dedykowane rozwiązania dla największych nadawców. Największe miasta wysyłają nawet do dziesięciu transportów dziennie, zabierających paczki nadane przez klientów z danego rejonu. Nowoczesne sortownie są w stanie sortować nawet po kilkadziesiąt tysięcy paczek na godzinę.
Kopiowanie - w całości lub części - bez zgody autora stanowi naruszenie
prawa.